- У командних зборах під час великих турнірів, як Євро-2016 приймає участь велика група молодих футболістів з молодіжної команди. Для вас є різниця, з ким тренуватися?
- У період зборів головний акцент робиться на функціональну підготовку, особливо, на першому етапі, а також на награвання тактичних комбінацій і взаємодій, як в обороні, так і в атаці. З огляду на те, що всі команди системи «Динамо» - і основна, і молодіжна, і U-19 працюють по одній і тій же системі, всі ці взаємодії приблизно однакові. Повторюся, для нас важливо підготувати функціональні якості, фізичні не для 1-2-х ігор, а для всього періоду, який обіцяє бути досить важким. Ми розуміємо, що багато наших гравців, які повернуться після виступу на Євро-2016 приїдуть в різному стані, комусь потрібно буде більше відпочити, комусь менше, в залежності від того, наскільки успішним буде виступ. Природно, для молодих футболістів - це шанс, на першому етапі їх будуть більше залучати, а вони стануть чіплятися за цю можливість. Що стосується мене, я не дивлюся, з ким граю або тренуюся - сам повинен підготуватися так, щоб, якщо довірять місце в воротах мені, то підійти до старту чемпіонату в якомога кращих кондиціях, а потім і до матчів Ліги чемпіонів
- Сучасні молоді гравці потребують якихось порад і рекомендацій, чи вважають, що самі все знають?
- З досвіду спілкування зі своїм сином Владом, я розумію, що у віці 17-18 років, вони вважають, що знають все, і ніякі ради не пріемлют- в тому випадку, якщо ти їх пропонуєш. А ось, якщо вони самі цікавляться, це сприймається по-іншому. Помічав, що іноді поради з боку сприймаються навіть краще, ніж поради від батьків. Хотілося б, щоб молодші хлопці більше стежили за діями своїх більш досвідчених і успішних партнерів, спостерігали за виступами команд на чемпіонаті Європи, а й вміли аналізувати свої дії, вносити необхідні корективи після зауваження головного тренера. Адже будь-який наставник команди робить ставку на тих гравців, які навчаються, сприйнятливі до слів тренера, вміють аналізувати і виправляти свої помилки і не повторювати їх. Якраз в цьому і полягає складова успіху і зростання особистості. Ще для молодих гравців важливо навчитися не тільки слухати, а й чути. А також робити висновки.
- Хлопці не соромляться підійти до вас із запитанням, чи почуваються ніяково?
- Іноді, може, і соромляться. Але я завжди на початку роботи кажу: «Хлопці, якщо є якісь питання або потрібна порада, я можу розповісти багато чого зі свого особистого досвіду - будь ласка, звертайтеся». Все-таки у мене було достатньо переживань, помилок, важких моментів, я можу порадити, як долати психологічно непрості ситуації. Наприклад, в нашому воротарському колі це абсолютно нормальна тема, ми часто розмовляємо, хлопці питають, я - розповідаю, підказую з позиції спортивного та життєвого досвіду. Такий діалог є завжди. Коли починаємо працювати, і знайомимося ближче, горе проходить.
- Цього року на Євро-2016 воротарі Шей Гівен і Габор Кіра б'ють рекорди, стаючи найбільш віковими футболістами, що грають на континентальній першості, причому, роблять це досить вдало. У вас немає жалю, що завершили виступи за збірну?
- Ні. Чотири роки тому я перевернув цю сторінку свого життя, і повертатися до цього не хочу.
- Дивитеся всі матчі чемпіонату Європи?
- Майже всі. Але у вівторок, наприклад, не вдалося подивитися, оскільки син узяв квитки в кіно, і я просто не міг з ним не піти, тим більше, що я був у відпустці, а з ним не бачився. Ми були здивовані результатом і тим, що вийшла така гра між Португалією та Ісландією.
- За кого вболіваєте на Євро, крім України?
- Чесно кажучи, ні за кого. Більшою мірою дивлюся на організацію гри, як в атаці, так і в обороні, технічне виконання.
- Матчі стадії плей-офф на турнірі якраз збігаються зі збором, це допоможе футболістам розважитися?
- Взагалі, я в номері телевізор принципово ніколи не включаю, дивлюся тільки єдину навчальних програм. А матчі я найчастіше виходжу дивитися в холі з компанією хлопців. Графік підготовки, звичайно, під гри збірної України ніхто підлаштовувати не буде, адже у кожного свої завдання. Але якщо буде час, можливість, і це не завадить тренувального процесу, цілком можливо, що подивимося гри нашої команди.
- Краще, щоб збірна України пройшла на чемпіонаті Європи якнайдалі, і динамівці повернулися в прекрасному настрої, чи, щоб скоріше завершила свої виступи, і футболісти почали повноцінно готуватися з командою?
- Можу судити по собі: чим далі проходиш, тим більше психологічної та емоційної втоми, і потім потрібно більше часу для відпочинку і відновлення. Якщо гравці приїдуть раніше, функціональний стан буде інше, але вони раніше включаться в роботу. Думаю, для тренера важливо, щоб його підопічні якнайшвидше повернулися в розташування команди, і головне - здоровими. Але це його бажання, а наставник ще повинен зважати на гравцями - тоді взаємини гравець-тренер будуть гармонійними. Коли присутній взаєморозуміння, тоді є і хороший результат.
- Виступ збірної України на чемпіонаті світу в 2006 році з цієї точки зору був оптимальним?
- Не зовсім - воно вийшло боком майже всім гравцям. Тоді нам не дали можливості нормально відновитися - часу було всього близько тижня. Весь цей час особисто я прохворів - виходив з стресового стану і емоційної напруги. Коли почав готуватися, мені потрібно було робити операцію - витягувати металеву пластину з плеча, але мені цього зробити не дозволили. В результаті, я не міг тренуватися на повну силу і відчував постійні больові відчуття. У підсумку, якість моєї гри було не дуже хорошим. Також зламалися Ващук, Мілевський, отримали травми Несмачний, Гусєв, тобто, все динамівці вилетіли на різний термін, тому що організм вимагав відпочинку. Тоді грав і Сергій Ребров, сподіваюся, він врахує це, але тільки йому вирішувати, як будуть працювати збірники.
Copyright © FC Dynamo Kyiv
* фото В.Раснер