Рівно 46 років тому, 30 грудня 1975 року, легендарний бомбардир київського «Динамо» Олег Блохін був удостоєний найпрестижнішої індивідуальної нагороди у футбольній Європі - «Золотий м'яч», що традиційно присуджується французьким тижневиком France Football.
Він став першим гравцем нашого клубу, який вигравав цей трофей, і другим представником СРСР після Льва Яшина.
Блохін набрав на той момент рекордну кількість балів від початку вручення призу – 122. На цілих 80 очок динамівець випередив Франца Беккенбауера та майже на сто – Йохана Кройфа.
Золотий М'яч – 1975
1. Олег Блохін («Динамо Київ», СРСР) – 122
2. Франц Беккенбауер («Баварія», ФРН) – 42
3. Йохан Кройф («Барселона», Нідерланди) – 27
4. Берті Фогтс («Боруссія Менхенгладбах», ФРН) – 25
5. Зепп Майєр («Баварія», ФРН) – 20
«Про перемогу мені стало відомо за тиждень до Нового року, - згадує Олег Блохін. - Здається, сидів удома – у мене тоді начебто щось із ногою було. Мені подзвонили з редакції газети «Советский спорт» і повідомили про виграш «Золотого м'яча». Спершу подумав, що це передноворічний жарт.
Оперативно впевнитися в правдивості цієї інформації, зателефонувавши комусь із динамівців, я не міг – мобільних у ті роки ще не було. Тим паче, перед Новим роком усі перебували у відпустці. Але коли слідом стали лунати дзвінки від різних людей – колег, друзів і журналістів, одразу зрозумів: наді мною не пожартували.
Якщо зараз із нагоди виграшу такого цінного призу, напевно, було би влаштоване помпезне свято, то в ту пору все було просто і скромно. Компактнішим був і сам Золотий м'яч.
У команді привітали і похвалили: молодець, підтримав реноме команди. Адже ми в ту пору грали за честь клубу, були єдиним колективом. У моєму успіху була заслуга всієї команди, її старшого тренера. Золотий м'яч – це престиж «Динамо»!»
У тому, що саме Олег Блохін більше за інших гідний престижної премії і рівних йому в Європі у 1975-му році не було, не сумнівався практично ніхто: ні журі номінації, ні футбольні люди – гравці, тренери, ні журналісти та експерти.
Київське «Динамо» з Блохіним на вістрі завоювало в 1975-му році два престижних євротрофеї – Кубок Кубків, перемігши «Ференцварош», і Суперкубок УЄФА. Особливо яскравим вийшов тріумф у двоматчевому протистоянні з володарем КЄЧ – мюнхенською «Баварією». Три голи Блохіна у двох матчах принесли «Динамо» впевнену перемогу і Суперкубок.
Знаменитий гол у ворота «Баварії» в Мюнхені вважається одним з найкращих голів в історії футболу. Прийнявши м'яч далеко від воріт суперника в середині поля, Олег Блохін по черзі обіграв Хорсмана, Вайса, Шварценбека і Цобеля, після чого відправив м'яч у ворота Зеппа Маєра, який, до слова, посів п'яте місце в підсумковому опитуванні за звання найкращого футболіста Європи. Капітану «Баварії» Францу Беккенбауеру, який отримав «Срібний м’яч», динамівський форвард після матчів за Суперкубок також, напевно, снився в кошмарах – настільки Блохін потріпав оборону баварців.
«Пройшов усю «Баварію» як тролейбус по Хрещатику», - так описав шедевр легендарний коментатор Коте Махарадзе. А на Республіканському стадіоні в Києві 22-річному голеадору сто тисяч глядачів аплодували стоячи.
Результати опитування були опубліковані в номері 1551 France Football від 30 грудня 1975 року. До складу журі входили 26 спортивних журналістів з наступних футбольних асоціацій, включених до УЄФА: Австрії, Англії, Бельгії, Болгарії, Угорщини, НДР, Греції, Данії, Ірландії, Іспанії, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Румунії, СРСР, Туреччини, Фінляндії, Франції, ФРН, Чехословаччини, Швейцарії, Швеції та Югославії.
Блохін став другим футболістом із СРСР (після Льва Яшина, удостоєного нагороди в 1963-му році) і першим з України, хто отримав Золотий м'яч. До рейтингу за підсумками 1975 року увійшов ще один гравець київського «Динамо» - Леонід Буряк, який набрав 2 бали і посів 23-є місце.
Золотий м'яч-1975 Блохіну вручили аж у 1977-му – перед грою Кубка чемпіонів із «Баварією», у якій він не забив пенальті. «Чекав приз більше року. М’яч мені вручили в березні 1977-го - на Республіканському стадіоні в Києві. До речі, перед початком матчу з Баварією. Зберігав приз удома. У квартирі на Уманській, де жили батьки» - згадує Блохін.