4 червня футбольний сезон в Україні завершувало класичне протистояння двох принципових суперників, найкращих вітчизняних команд із часів незалежності, дуель київського «Динамо» та донецького «Шахтаря», які зустрілися на найкращій спортивній арені України, НСК «Олімпійський», у поєдинку за національний Кубок.
На полі «Олімпійського» зійшлися дві найтитулованіші команди турніру – десятиразовий володар Кубка, «Динамо», та дев’ятиразовий, «Шахтар». Звітна зустріч стала восьмою дуеллю «біло-синіх» та «помаранчево-чорних» у фіналах національного Кубка.
Цей матч став яскравим завершенням непростого для всіх команд, проте дуже цікавого сезону. Чинний володар Кубка України, київське «Динамо», виступало в якості господарів поля. Це було визначено сліпим жеребом, але виглядало доволі логічно, адже матч проходив на домашній арені «біло-синіх», яка цього вечора була майже заповнена, яка весь вечір була живою та передавала свою енергетику футболістам на полі, й яка, звичайно, більшою мірою підтримувала київську команду.
«Шахтар» теж не залишився без підтримки. «Гірники» виходили на поле з наміром реабілітуватися за поразку у фіналі національного Кубка минулого сезону, який було зіграно в Полтаві. Нагадаємо, тоді квитки на матч надійшли у вільний продаж лише в день матчу, тому вболівальників на стадіоні у Полтаві було не так багато, як у цьогорічному фіналі на 70-тисячному «Олімпійському».
До речі, склади обох команд були дуже подібні до тих, які рік тому зійшлися в полтавській битві. Зі стартового складу «Динамо» семеро гравців грали з перших хвилин і торік. Натомість Макаренка, Гармаша, Беланду та Мбокані замінили Драгович, Рибалка, Сидорчук та Кравець. У «Шахтаря» же стартовий склад порівняно з тогорічним змінився лише на одну персону, та й вона була вимушеною – замість дискваліфікованого Фреда цього разу зі старту грав Ілсіньйо.
Стартові хвилини нового протистояння «Динамо» та «Шахтаря» минули за територіальної переваги киян. Проте перший момент у грі виник біля динамівських воріт. На 10-й хвилині зустрічі капітан «гірників» Даріо Срна скористався пасом назад від Луїса Адріано та з меж штрафного майданчика добряче приклався до м’яча. На щастя, після цього удару м’яч лише струсонув поперечину воріт.
Надалі «гірники» діяли сміливіше, неодноразово впродовж тайму розганяючи доволі небезпечні швидкі атаки. Те саме робили й динамівці. Найбільш небезпечною була контратака п’ять у три на 21-й хвилині, під час якої Андрій Ярмоленко взяв гру на себе та пробив, але з цим ударом без проблем упорався П’ятов. У номінальних гостей, окрім пострілу Срни, можна згадати удари Дугласа Кости та Луїса Адріано з перспективних позицій, проте обидва виявилися невлучними. Зазначимо, що обидві команди активно задіювали фланги, саме з цих зон переважно починалися загострення під час атак.
Ще наприкінці першого тайму гри відбулася перша заміна. Через пошкодження, із закривавленою головою та під оплески київської публіки, поле залишив Кучер, замість якого у гру увійшов Кривцов. Захисна лінія «Динамо» також зазнала першої зміни ще до початку другого тайму – замість Данило Сильви на поле вийшов Віторіну Антунеш.
Початок другої половини зустрічі був багатим на боротьбу. Здавалося, що гравці обох команд витрачають більше сил на порушення правил та на суперечки, ніж на створення гольових моментів. Як наслідок, головному арбітру зустрічі Юрію Можаровському довелося доволі часто витягати зі своєї кишені картку жовтого кольору.
У другому таймі суперники більше уваги приділяли обороні, ніж атаці. Великими силами вперед команди йшли переважно під час стандартних положень. Небезпечні моменти виникали спонтанно, після стрімких контратак. Із середини тайму тренери почали освіжати гру. Луческу замінив Бернарда на Тайсона, а Сергій Ребров замість єдиного номінального форварда, заявленого на гру, Артема Кравця, випустив досвідченого Олега Гусєва. При цьому на позицію Артема перейшов Андрій Ярмоленко.
Утім, заміни особливо не змінили перебіг гри. Поєдинок неквапливо наближався до позначки у 90 хвилин. Очевидно, ймовірність овертайму не виключали обидва наставники, оскільки в основний час у складі обох команд відбулося лише по дві заміни. Так і сталося – в основний час глядачі на «Олімпійському» голів не дочекалися. До слова, за попередні сім фінальних кубкових дуелей додатковим часом справа завершувалася лише одного разу – в найпершому кубковому фіналі «Динамо» та «Шахтаря» в сезоні 2001/2002.
Під час першого додаткового тайму глядачі на трибунах неодноразово підхоплювалися зі своїх місць – за 15 хвилин команди створили ледь не більше небезпечних моментів, ніж під час усього другого тайму. На висоті в ці напружені хвилини були досвідчені голкіпери – Олександр Шовковський та Андрій П’ятов, які виграли свої мікродуелі в Олександра Гладкого та Андрія Ярмоленка відповідно.
У другому екстратаймі вже й П’ятов був безсилим урятувати ворота після влучного удару головою Хачеріді, проте на лінії воріт м’яча відбив Шевчук. Напруга досягла свого апогею на 115-й хвилині, коли «Динамо» залишилося в меншості – друге попередження отримав Сергій Рибалка… Свисток арбітра сповістив про те, що долю протистояння буде вирішено в серії післяматчевих пенальті.
Перші удари були не на користь «Динамо». Після того, як схибили Антунеш та Мігель, залишалася лише мінімальна надія… Вирішальним міг стати удар Тайсона, який завершував серію із п’яти ударів кожної з команд. Але своє слово сказав капітан та легенда «Динамо» Олександр Шовковський. А потім удар Ракицького прийняла на себе поперечина. Пішли додаткові удари, Хачеріді та Беланда свої удари реалізували. І знову Шовковський став героєм, відбивши, як виявилося, вирішальний удар Гладкого. 5:4 по пенальті, й динамівці до золотих чемпіонських медалей додали національний Кубок!
Кубок України 2014/2015. Фінал
04.06.2015. м.Київ, НСК «Олімпійський». 53,455 глядачів
«Динамо» – «Шахтар» – 0:0 (0:0, 0:0, 0:0, 0:0), по пенальті – 5:4
«Динамо»: Шовковський (к), Данило Сильва (Антунеш, 46), Хачеріді, Драгович, Віда, Рибалка, Ярмоленко, Сидорчук (Беланда, 101), Мігель, Ленс, Кравець (Гусєв, 76).
«Шахтар»: П'ятов, Срна (к), Кучер (Кривцов, 45+2), Ракицький, Шевчук, Степаненко, Ілсіньйо (Гладкий, 91), Алекс Тейшейра, Бернард (Тайсон, 69), Дуглас Коста, Луїс Адріано.
Попередження: Кравець (56), Ярмоленко (62), Драгович (68), Рибалка (81), Хачеріді (82), Віда (88) –Ілсіньйо (43), Срна (55).
Вилучення: Рибалка (115, повторне попередження).
Серія пенальті: 0:0 – Мігель (-), 0:1 – Срна (+), 1:1 – Драгович (+), 1:2 – Луіс Адріано (+), 1:2 – Антунеш (-), 1:3 – Дуглас Коста (+), 2:3 – Гусєв (+), 2:3 – Тайсон (-), 3:3 – Ярмоленко (+), 3:3 – Ракицький (-), 4:3 – Беланда (+), 4:4 – Алекс Тейшейра (+), 5:4 – Хачеріді (+), 5:4 – Гладкий (-).
4 червня о 21:00 на НСК «Олімпійський» розпочнеться фінальний матч Кубка України сезону 2014/2015 рр., у якому зустрінуться київське «Динамо» та донецький «Шахтар».
«Динамо» (Київ)
Матчі в розіграші Кубка України 2014/2015 рр.: 6 перемог, 1 нічия, різниця м’ячів 13-3
Найстабільніші гравці в поточному розіграші: Юнес Беланда, Олег Гусєв, Сергій Рибалка, Олександр Рибка – усі по 6 матчів
Воротар No.1: Олександр Рибка – 6 матчів (3 пропущених голи)
Найкращі асистенти в Кубку: Роман Безус, Бетао, Артем Кравець, Джермейн Ленс, Олег Гусєв, Андрій Ярмоленко, Юнес Беланда, Домагой Віда – усі по 1 передачі
Найкращі бомбардири в Кубку: Олег Гусєв, Артем Кравець, Лукаш Теодорчик, Мігель – усі по 2 голи
Найкращі за системою гол+пас: Артем Кравець, Олег Гусєв – по 3 (2+1)
Травмовані: Євген Макаренко, Лукаш Теодорчик, Владислав Калитвинцев
Дискваліфіковані: немає
У збірній України U-20: Микита Бурда, Євген Чумак
«Шахтар» (Донецьк)
Матчі в розіграші Кубка України 2014/2015 рр.: 6 перемог, 1 нічия, різниця м'ячів 15-3
Найстабільніші гравці в поточному розіграші: Марлос – 7 ігор, Апекс Тейшейра, Олександр Гладкий, Фред – по 6 ігор, Олександр Кучер – 5 ігор
Воротар No.1: Андрій Пятов – 4 матчі (2 пропущених голи)
Найкращий асистент в Кубку: Велінгтон Нем – 2 передачі
Найкращий бомбардир в Кубку: Олександр Гладкий – 4 голи.
Найкращий за системою гол+пас: Олександр Гладкий – 5 (4+1)
Травмовані: немає
Дискваліфіковані: Фред
Обличчям до обличчя
У четвер відбудеться фінал 24-го за ліком Кубка України. І 20-й раз його здобуде один з учасників наступної зустрічі. 10 разів трофей опинявся у «Динамо», дев'ять у «Шахтаря». Така ж мінімальна перевага залишається за столичною командою і в особистих фіналах з «гірниками» - 4:3.
Всі фінали Кубка України між цими суперниками:
2001/2002 рр. «Динамо» – «Шахтар» – 2:3 (д.ч.)
2002/2003 рр. «Динамо» – «Шахтар» – 2:1
2004/2005 рр. «Динамо» – «Шахтар» – 1:0
2006/2007 рр. «Динамо» – «Шахтар» – 2:1
2007/2008 рр. «Динамо» – «Шахтар» – 0:2
2010/2011 рр. «Динамо» – «Шахтар» – 0:2
2013/2014 рр. «Динамо» – «Шахтар» – 2:1
У сезоні, що завершується, між «Динамо» та «Шахтарем» триває рівновага. Футбольний рік розпочався з перемогу у рамках Інтер Суперкубка України для донеччан – 2:0. А от у Чемпіонаті України кияни у столиці виграли (1:0), а у Львові опоненти розійшлись миром – 0:0.
Останній матч між собою
Прем’єр-ліга. 21-й тур
26.04.2015. м. Львів, «Арена-Львів». 32,509 глядачів
«Шахтар» – «Динамо» – 0:0 (0:0)
«Шахтар»: Пятов, Срна (к), Кривцов (Кучер, 74), Ракицький, Ісмаїлі, Степаненко, Фред, Апекс Тейшейра, Тайсон (Бернард, 79), Дуглас Коста (Марлос, 79), Луіс Адріано
«Динамо»: Шовковський (к), Віда, Драгович, Хачеріді, Антунеш, Рибалка, Беланда, Сидорчук, (Буяльський, 82) Ярмоленко, Ленс (Гусєв, 84), Кравець (Мбокані, 73).
Попередження: Тайсон (41), Адріано (69), Ракицький (79) – Хачеріді (53), Віда (90).