Карлос Веласко Карбальйо (Іспанія)
ТРК "Україна", "Футбол 2"
  • 12 Березня
  • Четвер
  • 22:05

Евертон

Ліверпуль
2-1
90

Динамо

Київ
Гудісон Парк

Евертон

Ліверпуль
ЛЄ. Плей-офф

У першому матчі 1/8 фіналу Ліги Європи «Динамо» вирушило в гості до «Евертона». Матч проходив на домашній арені ліверпульської команди «Гудісон Парк».

В умовах виступів відразу на трьох фронтах – чемпіонаті України, Кубку та міжнародній арені – та проведення матчів двічі на тиждень, наставник динамівців Сергій Ребров продовжує вдало проводити ротацію. Порівняно з минулим матчем чемпіонату України проти донецького «Олімпіка»? тренерський штаб провів кілька замін: так, замість Олександра Рибки місце у воротах зайняв його тезка Шовковський, у захисті замість Микити Бурди з’явився Александар Драгович, на фланзі замість травмованого Джермейна Ленса – Олег Гусєв, у центрі поля замість Юнеса Беланда – Мігель.

У «Евертона» стартовий склад виявився без сюрпризів. Хіба що опинився в запасі віце-капітан команди Леон Осман, але через нещодавнє ушкодження його поява у стартовому складі й не прогнозувалася.

Динамівці мали чудову можливість покращити свою статистику єврокубкових матчів, проведених в Англії, адже в 11-ти поєдиинках наша команда поки що не перемагала, здобувши лише дві нічиї.

Відзначимо, що гра проходила за сильної зливи, проте стан поля був доволі непоганої якості. Розуміючи всю важливість комфортного результату вже в першому поєдинку протистояння, та ще й на чужому полі, динамівці розпочали гру доволі активно, роблячи ставку на контроль м’яча. Обмінявшись кількома ударами в напрямку воріт та нейтралізувавши по атаці один одного, команди перейшли до більш рішучих дій. Господарі спробували взяти м’яч під контроль, але в рахунку повели саме кияни. Ярмоленко чудово виконав подачу низом із кутового, а Гусєв, підставивши ногу, в дотик переправив м'яча точно в кут воріт! Такий розвиток подій явно не влаштовував «ірисок», вони почали діяти жорсткіше та частіше порушували правила. А ось біля воріт динамівців, завдяки надійним діям середньої лінії, нічого особливо небезпечного створити господарям не вдавалося. Грамотно використовували наші оборонці й положення «поза грою». А ось біля протилежних воріт подій відбувалося чимало. Зокрема, по воротах пробивали Мбокані, Сидорчук та Мігель.

Але ближче до свистка на перерву вже біля динамівських володінь почали зсуватися хмари після ударів Лукаку зі штрафного, Джагєлки після кутового та Алькараса на добиванні. У підсумку, на 39-й хвилині «Евертон» зрівняв рахунок. Лукаку за рахунок свого кремезного корпусу пройшов із центру поля, залишивши позаду трьох гравців «Динамо», після чого викотив м'яча під удар Нейсміту – останньому залишалося переграти один в один Шовковського. Кінцівка першого тайму також залишилася за «ірисками».

Після  перерви господарі продовжили пресингувати, регулярно створюючи небезпечні моменти біля воріт Шовковського, за перші 13 хвилин завдавши чотири удари, в той час як динамівці – жодного. В одній атаці господарі тричі пробивали по воротах «Динамо». Двічі було заблоковано удари Барклі, ще одного разу Коулмен пробив головою повз. Динамівці відповіли ударом головою Мбокані – м’яч пролетів над «дев’яткою», а також «пострілом» Ярмоленка, який спрямував м’яча над поперечиною. Наприкінці матчу відчувалася втома футболістів «Динамо», але вони мужньо терпіли. Першого удару в площину воріт за весь другий тайм завдав Артем Кравець, який вийшов на заміну – Ховард без проблем накрив м’яча.

А ключовий момент поєдинку стався на 82-й хвилині, коли Данило Сильва, блокуючи черговий простріл із правого флангу, зависоко виставив руку, й у неї влучив м’яч – арбітр без вагань призначив пенальті. Одиннадцятиметровий удар чітко реалізував Лукаку, від якого було найбільше проблем під час усього поєдинку. Хоча він пробив із позначки несильно й по центру, але Шовковський упав у кут та не зміг відбити м'яча.

Останні хвилини господарі провели в безпосередній близькості від штрафного майданчика «Динамо», завантажуючи верховими подачами володіння гостей. Фінальний свисток зафіксував поразку динамівців, проте, попереду ще матч-відповідь.

Ліга Європи УЄФА. 1/8 фіналу. Перший матч

12.03.2015. м.Ліверпуль, стадіон «Гудісон Парк». 26,151 глядачів

«Евертон» (Ліверпуль, Англія) – «Динамо» (Київ, Україна) – 2:1 (1:1)

«Евертон»: Ховард, Коулмен, Гербатт, Алькарас, Джагєлка, МакКарті, Баррі, Барклі (Осман, 74), Лукаку, Міральяс (Коне, 64), Нейсміт.

«Динамо»: Шовковський, Данило Сильва, Віда, Антунеш, Драгович, Сидорчук, Гусєв (Кравець, 76), Буяльський (Гармаш, 67), Мігель (Чумак, 84), Ярмоленко, Мбокані.

Голи: Нейсміт (39), Лукаку (82, пен.) – Гусєв (14).

Попереджені: Міральяс (16) – Мбокані (90).




У 1/8 фіналу Ліги Європи УЄФА сезону 2014/2015 київське «Динамо» зустрінеться з одним із найстаріших клубів Англії – ліверпульським «Евертоном».

Історія

«Евертон» є власником рекорду серед усіх англійських команд за кількістю сезонів у вищому англійському дивізіоні (111) і за кількістю зіграних у ньому матчів. «Іриски» не залишали вищий дивізіон з 1954 року.

Клуб був заснований у 1878 році священиками церкви Святого Домінго, на честь якого отримав свою першу назву, але вже через рік клуб перейменували в «Евертон», на честь району Ліверпуля, в якому знаходилась церква.

У 1888 році ліверпульський клуб став одним із клубів-співзасновників Футбольної ліги Англії. У сезоні 1890/1891 «Евертон» уперше став чемпіоном Англії, перемігши у третьому в історії розіграші, а у 1906 році вперше став володарем національного Кубка.

Загалом за свою історію «Евертон» дев’ять разів ставав чемпіоном Англії (востаннє у 1987 році), п’ять разів здобував Кубок Англії (востаннє у 1995 році), двічі – Кубок англійської ліги (востаннє у 1984 році) та дев’ять разів – Суперкубок Англії (востаннє у 1995 році). За кількістю чемпіонських титулів в Англії «Евертон» поступається лише трьом клубам – «Манчестер Юнайтед», «Ліверпулю» та «Арсеналу», випереджаючи такі команди, як «Челсі» та «Манчестер Сіті».

У 1985 році «Евертон» здобув свій поки що єдиний європейський трофей – Кубок володарів Кубків, перемігши у фіналі віденський «Рапід» (3:1). Суперкубок Європи, у якому «Евертон» зустрівся би з «Ювентусом», на жаль для фанатів «ірисок», у 1985 році не проводився.

Найбільше голів за «Евертон» за всі часи забив легендарний форвард Вільям «Діксі» Дін, який донині залишається власником рекорду за кількістю голів в чемпіонаті Англії за сезон (60 м’ячів у сезоні 1927/1928). Найбільше матчів за «ірисок» зіграв валлійський голкіпер Невілл Саутолл, який захищав ворота «синіх» з 1981 по 1998 роки. В «Евертоні» існує офіційний список легендарних гравців, які зробили найбільший внесок у розвиток клубу. Цих гравців, яких зараз нараховується 25, називають «Гігантами» клубу.

Символіка

Одним із символів клубу є Вежа принца Руперта, що розташована у районі Евертон. У 1938 році, коли була розроблена сучасна клубна емблема «Евертона», вона стала вважатися одним із символів клубу. У 1997 році «Евертон» виділив 15,000 фунтів стерлінгів на реконструкцію вежі, а у 2014 році на ній було встановлено ілюмінацію, що освітлює її традиційним для «Евертона» синім кольором.

Також на клубній емблемі є два лаврових вінки і латинський крилатий вислів «Nil Satis Nisi Optimum» («Тільки найкраще достатньо добре»), який є девізом «Евертона».

«Евертон» має кілька прізвиськ. Одне досить традиційне та банальне – «сині» (The Blues). Проте існує ще одне, більш поширене – «іриски» (The Toffees). Точна причина його походження невідома. За однією із версій біля стадіону «Гудісон Парк» раніше був кондитерський магазин, у якому продавалися м’ятні іриски, а в дні матчів дівчата з магазину роздавали їх безкоштовно. Інша версія пов’язує походження прізвиська з тим, що місцем проведення зібрань клубу був «Everton Toffee House».

«Евертон» також називають «народним клубом». Цим прізвиськом клуб зобов'язаний колишньому головному тренеру команди Девіду Мойесу, який назвав клуб так на своїй першій прес-конференції після призначення головним тренером.

Основним клубним кольором з 1901 року є «королівський синій». Саме цей колір є основним у домашній формі «ірисок».

Вболівальники

«Евертон» має велику кількість уболівальників. За середньою відвідуваністю клуб займає дев’яте місце в Англії. Більшість уболівальників клубу сконцентровано на північному заході Англії, переважно в Мерсісайді та Чеширі. Крім того, «Евертон» має велику кількість шанувальників у Північному Уельсі та Ірландії. Також існує велика кількість фан-клубів «ірисок» по всьому світу.

Головний суперник «Евертона» - «Ліверпуль». Матчі за участю цих команд носять назву «Мерсисайдське дербі». Клубам приписують релігійні протиріччя. «Евертон» називають католицьким клубом, а «Ліверпуль» - протестантським. Крім «Ліверпуля» вболівальники «Евертона» вважають своїми найбільш принциповими суперниками «Манчестер Юнайтед» і «Транмір Роверс».

«Евертон» має прихильників і серед відомих людей. Найбільш знаменитими шанувальниками «ірисок» є сер Пол Маккартні, Піт Бест, Сильвестр Сталлоне і Дженніфер Еллісон.

Постановник гри

5 червня 2013 року «Евертон» після підписання контракту на чотири роки оголосив про призначення на посаду головного тренера клубу Робетро Мартінеса. Він був призваний замінити Девіда Мойєса, який успішно пропрацював у клубі цілих 11 років (з 2002), після чого відгукнувся на пропозицію «Манчестер Юнайтед», де отримав рекомендацію від сера Алекса Фергюссона, який завершив тренерську кар’єру.

Мартінес став першим тренером не з Великобританії та Ірландії в історії клубу. Він народився у Каталонії, а саме у місті Балагер, де розпочинав футбольну кар’єру в місцевій однойменній команді, а також у дублі «Сарагоси». Більшу частину кар’єри опорний півзахисник Мартінес провів на Туманному Альбіоні, де відіграв більше ста матчів у складах «Віган Атлетік» та «Суонсі Сіті».

В Британії розпочав Мартінес і тренерську кар’єру. З 2007 по 2009 роки він тренував валлійський «Суонсі», а з 2009 по 2013 роки – «Віган», команди, за які він провів найбільше матчів у якості гравця. Він добре зарекомендував себе ще у «Суонсі», який вивів до Чемпіоншіпу, другого за рангом дивізіону в Англії. Був близький і до виходу з «лебедями» у Прем’єр-лігу, але ще раніше прийняв пропозицію очолити клуб, який вже виступав у Прем’єр-лігі, «Віган».

Перші два сезони під керівництвом  Мартінеса «Віган» завершив на 16-му місці, наступний – на 15-му. Гучні перемоги над топ-клубами Прем’єр-ліги чергувалися із не менш гучними розгромними поразками. Останній сезон роботи Мартінеса у «Вігані» був ще більш неоднозначним. Клуб уперше в своїй історії завоював Кубок Англії, здолавши у фіналі «Манчестер Сіті» (1:0), проте за три дні потому, програвши «Арсеналу» (1:4), «Віган» вилетів із Прем’єр-ліги.

За перехід Мартінеса «Евертон» заплатив півтора мільйона фунтів стерлінгів. Разом з Мартінесом на «Гудісон Парк» перебрався і його тренерський штаб з «Вігана»: асистент головного тренера Грем Джонс, тренер воротарів Іньякі Бергара, тренер з фізпідготовки Річард Еванс і головний скаут Кевін Рівз.

Іспанець одразу оновив клубний рекорд, ставши першим тренером в історії клубу, який не зазнав жодної поразки у своїх перших шести матчах у «Евертоні». За підсумками дебютного сезону Мартінеса в «Евертоні» клуб зайняв п'яту сходинку у Прем'єр-лізі і вперше за чотири роки завоював місце в єврокубках. Крім того, «Евертон» оновив власні рекорди за кількістю набраних очок (72) і здобутих перемог (21) в епоху Прем’єр-ліги.

13 червня 2014 року стало відомо, що Мартінес продовжив свій контракт з «Евертоном», який тепер буде діяти до 2019 року.

Нинішнє положення справ

Сучасний «Евертон» - вже давно не та команда, яка є одним із претендентів на чемпіонство в Англії. За часів Прем’єр-ліги «Евертон» лише одного разу увійшов до зони Ліги чемпіонів, посівши четверте місце – у сезоні 2004/2005 (у цьому ж сезоні сусід та заклятий ворог «Евертона», «Ліверпуль», виграв Лігу чемпіонів), проте не пройшов кваліфікацію до ЛЧ, поступившись «Вільярреалу».

Свій останній трофей «Евертон» здобув у 1995 році, здолавши у матчі за Суперкубок Англії «Блекберн Роверс», перед тим перемігши у фіналі Кубка Англії «Манчестер Юнайтед». 

Тим не менше, «Евертон» останні дві декади незмінно був дуже міцним середняком, якому цілком по силах дати бій будь-якому гранду. «Іриски» неодноразово завершували сезони у єврокубковій зоні або одразу за нею. Останні вісім сезонів «Евертон» незмінно посідає підсумкове місце між п’ятим та восьмим.

На цьому фоні нинішній сезон у Прем’єр-лізі виглядає провальним для команди Мартінеса. Перед зустріччю з київським «Динамо» «іриски» посідають 14-ту сходинку в турнірній таблиці АПЛ, маючи в своєму активі лише шість перемог при 10-ти нічиїх та 12-ти поразках за підсумками 28-ми турів. Команда з Ліверпуля забила 33 голи, пропустивши 41. Вже п’ять матчів у Прем’єр-лізі «Евертон» не виграє, у чотирьох з яких команда не забила жодного м’яча. Перед тим у грудні та січні команда Мартінеса мала серію із шести матчів без перемог.

Багато експертів в Англії пов’язують провальний виступ у чемпіонаті з тим, що вперше за кілька сезонів «Евертон» грає у єврокубку, де дістався весняної частини змагань. У Лізі Європи для «Евертона» все поки складається найкращим чином. Досить сильну групу з «Вольфсбургом», «Ліллем» та «Краснодаром» «іриски» пройшли дуже впевнено, зазнавши єдиної поразки лише в останньому турі, коли вони вже забезпечили собі не лише вихід до плей-офф, а і перше місце в групі. Два матчі групи завершилися розгромними перемогами підопічних Мартінеса – у домашніх іграх із «Вольфсбургом» (4:1) та «Ліллем» (3:0).

Перший раунд плей-офф для «Евертона» взагалі виявився легкою прогулянкою: двічі був битий швейцарський «Янг Бойз» - 4:1 у першій грі на виїзді та 3:1 на «Гудісон Парк».

Тепер у стані «Евертона» говорять про те, що команда може зосередитися на Лізі Європи. Успішний виступ у цьому турнірі може послужити для «синіх» непоганим виправданням перед уболівальниками за невдалий виступ у Прем’єр-лізі, адже команда вже припинила виступи у обох національних кубкових турнірах – Кубку Англії та Кубку ліги, а у можливість вильоту з АПЛ поки вірять неохоче, хоч від зони пониження в класі «синіх» відділяє усього шість очок.

Персоналії

Найбільшою зіркою «Евертона» за останні два десятиріччя є Вейн Руні, який, втім, залишив «Гудісон Парк» у дуже молодому віці, перебравшись на «Олд Трафорд». Але і у сучасному складі «Евертона» є гравці, інтерес до яких проявляли або продовжують проявляти англійські топ-клуби.

Одним із них є 21-річний темношкірий бельгійський форвард Ромелу Лукаку, який вже встиг пограти у топ-клубі, проте врешті виявився непотрібним наставнику «Челсі» Жозе Моуріньо і перебрався до Ліверпуля. У минулому сезоні, своєму першому на «Гудісон Парк», Лукаку забив 15 голів у 31-му матчі АПЛ, а у нинішньому на його рахунку сім голів у чемпіонаті, два у Кубку Англії і шість у Лізі Європи. П’ять голів із шести бельгієць забив зовсім нещодавно, у двоматчевому протистоянні з «Янг Бойз».

Також має досвід виступів за топ-клуб АПЛ наддосвідчений основний голкіпер «Евертона», а також збірної США Тім Ховард, який на минулому тижні відзначив своє 36-річчя. Свого часу він був основним голкіпером у «Манчестер Юнайтед», із якого перейшов до «Евертона» у 2006-му році, і з того часу пропустив лічену кількість матчів «ірисок», будучі незмінним стражем воріт. У цьому сезоні він чи не вперше пропустив цілих півтора місяця, отримавши травму у «boxing day». У поточному сезоні ЛЄ Ховард здійснив уже 36 сейвів.

Серед захисників виділяються захисники національної збірної Англії Лейтон Бейнс та Філ Джагелка. 30-річний лівий захисник Бейнс народився у Ліверпулі і є вихованцем футбольних шкіл «Ліверпуля» та «Евертона». За професійну кар’єру він встиг пограти лише у двох клубах – «Вігані» (до 2007) та «Евертоні». Його неодноразово називали серед головних трансферних цілей англійських топ-клубів, зокрема «Манчестер Юнайтед». Проте один із ключових гравців «ірисок» і досі грає на «Гудісоні». Бейнс є важливим гравцем як при захисті власних воріт, так і при атаках, приміром у цьому сезоні ЛЄ на його рахунку три гольові передачі. Щоправда, його участь у матчі з «Динамо» під великим питанням, адже він ледве встиг відновитися після травми. Його змінником є Люк Гарбатт.

Також у 2007 році перебрався до «Евертона» 32-річний центральний захисник Філ Джагелка (Ягелка). Він є капітаном команди та ключовим гравцем захисної лінії, маючи досвід міжнародних ігор – на його рахунку вже більше тридцяти ігор за збірну Англії.

У середній лінії команди Мартінеса вистачає досвідчених гравців. Це і класичний центральний півзахисник Гарет Баррі, який зіграв більше 50-ти ігор за національну збірну Англії, і Леон Осман, і Стівен Пієнаар. Також важливими гравцями є Джеймс Маккарті та Ейден Макгіді, якого в останніх матчах через травму підміняє Даррон Гібсон. Дуже перспективним вважається 21-річний Росс Барклі, який вже є повноцінним гравцем основного складу.

Мартінес переважно використовує тактичну схему 4-3-3 з одним ярко вираженим форвардом (Лукаку) та двома фланговими нападниками. Найчастіше ця роль у нинішньому сезоні відводиться досвідченим шотландцеві Стівену Нейсміту (1 гол в ЛЄ та 6 в АПЛ) та бельгійцеві Кевіну Міральясу (3 голи в ЛЄ та 5 голів в АПЛ). Міг би зіграти на фланзі і новачок команди Аарон Леннон, який провів більше десяти сезонів у «Тоттенхемі», а взимку перейшов до «Евертона», але він не міг бути заявлений на ЛЄ і у грі з «Динамо» «ірискам» не допоможе.

Розпочинав сезон «Евертон» із зірковим Самюелем Ето’О в складі, проте взимку камерунський нападник перебрався до «Сампдорії».

На даний момент у «Евертона» цілий ряд гравців знаходиться у лазареті. Окрім згадуваного вище Бейнса це захисники Ов’єдо та Хібберт, а також півзахисники Атсу, Макгіді та Пієнаар. Дискваліфікованих у складі «ірисок» наразі немає.

Титульний партнер
Технічний партнер