212 матчів, 50 голів у чемпіонатах України. 38 матчів, 8 голів у Кубках України. 3 матчі, 1 гол у Суперкубках України. 67 матчів, 12 голів у єврокубках. Валентин Белькевич, нещодавно визнаний найкращим гравцем в історії Білорусі, – вічна легенда динамівських клубів Мінська та Києва, один із найвидатніших плеймейкерів, півзахисників і легіонерів у історії чемпіонатів України.
Нам є що пригадати – називаємо 10 найкращих матчів Белькевича за київське «Динамо» й пропонуємо кожному, кому дорога пам’ять про великого футболіста, додавати до цього списку свої спогади про динамівську класику.
«Динамо» – «Шахтар» (Донецьк) – 3:1
12.05.1997. Чемпіонат України
«Гірники» на той час ще не ставали чемпіонами України, і хоча відрив динамівців від конкурентів часто визначався двозначним числом, «Шахтар» завжди старався давати бій тому клубу, якому збирався кинути справжній виклик. Ось і київський весняний матч 97-го року завершився без голів. А от після перерви – понеслося. Цитуємо звіт Валерія Валерка в газеті «Український футбол»: «Другий тайм став бенефісом Белькевича. Йому аплодував увесь стадіон!». Новий лідер півзахисту киян міг відкривати рахунок вже на 50-й хвилині, коли від лівого кута карного майданчика ледве не закрутив м’яча в сітку. Надалі Валентин взяв участь у всіх трьох гольових комбінаціях. У першій – на ранній стадії, потім забив сам, проштовхнувши м’яча в сітку з близької відстані, а на завершення видав філігранну гольову передачу на Михайленка. Цей матч «Динамо» – «Шахтар», можливо, не мав такого турнірного значення, як майбутні «класичні», але він явив Києву того Белькевича, який за кілька років стане справжнім лідером пізньої третьої команди-зірки Лобановського.
«Динамо» – «Баррі Таун» (Уельс) – 2:0
23.07.1997. Попередній етап Ліги чемпіонів
Сходження Белькевича було поступовим – перейшовши в київське «Динамо» посеред сезону 1995/96, він поступово завойовував авторитет і спочатку здобував досвід більше у резервному складі. В єврокубках у складі киян Валентин дебютував тільки в сезоні 1997/98, але то був незабутній почин, який показав, що в команді з’явився гідний спадкоємець і конкурент для Юрія Калитвинцева.
Скромна валлійська команда тримала оборону проти киян 20 хвилин, аж поки Шкапенко не підключив до атаки Белькевича, Валентин змістився на лівий край і переадресував м’яча в карний майданчик, де Ребров у падінні замкнув передачу – 1:0. Далі динамівці куражилися: безліч гострих моментів, сейви воротаря Овендейла, постійний тиск і гра в задоволення. Київська публіка побачила розкутого, яскравого Белькевича, який фонтанував розкішними передачами й сам неодноразово міг забивати.
Міжнародна прем’єра – на п’ятірку. У матчі-відповіді саме Валентин відкрив рахунок, а «Динамо» виграло в Уельсі – 4:0.
«Ланс» (Франція) – «Динамо» – 1:3
09.12.1998. Груповий етап Ліги чемпіонів
Визначальний матч для динамівців – почавши з двох очок у трьох стартових турах, вони постали, як Фенікс із попелу, і перед фінішною частиною групи повинні були обігрувати міцний «Ресинг» із міста Ланс. Вирішальним у напруженому матчі з чемпіонами Франції став другий тайм, з 51-ї хвилини в ньому брав участь і Белькевич, який замінив Кардаша. Відкрив рахунок Каладзе, вдало зігравши при стандарті. А потім стався другий гол, цитуємо звіт Юрія Юріса та Олексія Семененка в газеті «КОМАНДА»:
«9.12.1998.23.17 Браво, Белькевич, браво, Шевченко, браво, Ващук! Любой на месте Валентина пробил в такой ситуации по воротам, но он не пожалел мяча для оказавшегося в лучшей позиции Ващука, примчавшегося из своей штрафной. Откуда силы Влад? Но, какой же молодец! А Шева защитника увел...»
«9.12.1998.23.26 А вот это уже всё – французы всей командой перекочевали на нашу половину. Добром это обычно не заканчивается. Не для одной стороны, так для другой. На сей раз не повезло французам. Однако почему не повезло? Сколько уже им может везти? Надцатая попытка Шевченко, отправленного Белькевичем на свидание с Вармюзом, приносит наконец успех. И еще по меньшей мере трижды сетка на воротах французского голкипера должна была взметнуться под тяжестью попавшего в нее мяча. Увы.. Но какое это имеет значение, если вскоре прозвучал финальный свисток».
Три вишукані результативні атаки з двома гольовими передачами Белькевича принесли «Динамо» потрібний результат.
«Динамо» – «Реал» (Іспанія) – 2:0
17.03.1999. 1/4 фіналу Ліги чемпіонів
Чинний володар Кубка чемпіонів, прославлений мадридський клуб із повним набором зірок-збірників різних країн, а проти нього – «Динамо», де з легіонерів кілька білорусів і грузин, а більшість гравців у віці 22-25 років, місцеві вихованці, об’єднані спільною мрією.
Важкий весняний газон, найвищий рівень опозиції – і гра великої напруги. І ось – чудовий пас Белькевича, Шевченко виривається на титулованого німецького воротаря Іллгнера, якому не залишається нічого, як його збити. Пильний погляд, розбіг – Бодо тріумфує після сейву всього долі секунди, сам Андрій встигає на добивання. А потім – ще одна розкішна, типово динамівська, атака, і Ребров чудовим «черпачком» виводить Шевченка один на один із голкіпером. Короля скинуто, корона вакантна, «Динамо» провело революцію в європейському футболі!.. Після кількох сезонів завоювання авторитету тепер, зокрема, очевидно – Белькевич є не просто гравцем основи, а одним із лідерів, багато в чому – уособленням нового динамівського футболу.
«Русенборг» (Норвегія) – «Динамо» – 1:2
08.03.2000. Другий груповий етап Ліги чемпіонів
Ліга чемпіонів мінялася – в сезоні 1999/00 відбувся експеримент із двома груповими турнірами. Тільки уявити, на другому етапі динамівцям випало змагатися в одній групі з «Баварією» та «Реалом», і скромний «Русенборг» із висхідною зіркою Джоном Кар’ю та всією бойовою основою потужної збірної Норвегії не був тут «бідним родичем». У складному протистоянні в місті при полярному колі «Динамо» здобуло перемогу завдяки голам Реброва з передач Белькевича. В першому випадку Валентин подавав кутовий, з якого Шацьких зручно підправив для Сергія, а в другому Взяв участь у трьохходівці Гусин – Белькевич – Ребров. –5 градусів морозу в день жіночої весни зафіксували тоді термометри Тронхейма. Але гаряча гра киян ніби розтопила місцеву кригу.
«Стяуа» (Румунія) – «Динамо» – 2:4
08.08.2001. Попередній етап Ліги чемпіонів
«Динамо», як гранд східноєвропейського футболу, ставало неабияким подразником для всіх провідних клубів сусідніх країн. Румунська «Стяуа» в битві за прохід у групу ЛЧ постановила за мету вибити киян. Непоганий підбір гравців, серед яких – технічні майстри та бойовиті руйнівники, додавав бухарестцям надію на повторення 87-го. Не так швидко, панове!
Уже на 8-й хвилині румунського – першого в двобої – протистояння Серебренникова притримали за футболку суперники, і Белькевич реалізував пенальті. На 28-й хвилині атаку, яку започаткували Ващук з Ідахором, Валентин завершив вишуканим ударом із маленькою долею рикошету. Хоча суперники супротивлялися, і на голи Белькевича та Лакі відповіли дублем Тріки, останнє слово було за «Динамо». Феноменальний пас Белькевича вивів Мелащенка прямо на воротаря Тудора, і рахунок став остаточним на 62-й хвил