2024/25: третя зірка, 30-те чемпіонство та перший трофейний успіх ери Шовковського

2024/25: третя зірка, 30-те чемпіонство та перший трофейний успіх ери Шовковського

На fcdynamo.com ‒ хронологія золотих динамівських сезонів. До вашої уваги – розповідь про ювілейний золотий успіх киян, який приніс їм третю зірку на клубному гербі.

Олександр Шовковський потрапив у рідний клуб ще юним динамівцем: пройшов усіма щаблями аж до півфіналу Ліги чемпіонів і клубного трофейного рекорду, проте творчий футбольний неспокій спонукав його розвиватися й далі. Коли Мірча Луческу запросив легенду до свого штабу, Олександр Володимирович знову підкреслив, що працює не в вузькій спеціалізації тренера воротарів, а широкій – асистента головного тренера. На час лікарняного Містера виконував обов’язки головного тренера, а коли Луческу залишив «Динамо» – очолив першу клубну команду. 

Так розпочався новий етап у розвитку визначної футбольної особистості та в історії клубу – і Шовковський зумів здобути перше тренерське чемпіонство в новій іпостасі. Прорив Михавка та Михайленка, найбільш цілісний сезон Кабаєва, голи в ворота історії від Ярмоленка. Про все це – в розповіді про золотий сезон 2024/25 в історії київського «Динамо».




Шовковський зробив логічний крок у своєму розвитку


За три з половиною роки в першій клубній команді київського «Динамо» Мірча Луческу здобув золоті медалі, Кубок і Суперкубок України. Що ще важливіше, румунський спеціаліст долучився до розвитку молодих талантів. Забарний і Миколенко вийшли на високий рівень при ньому, Шапаренко та Циганков долали в майстерності. 

Але 3 листопада 2023 року після поразки від екс-одноклубників із «Шахтаря» Містер подав у відставку. Заміна вже була напрацьована – в попередньому сезоні на час лікарняного Луческу заміняв Шовковський і досягнув вражаючого відсотка набраних очок (79% від числа можливих – більше в своєму чемпіонському сезоні мав лише Йовічевич на чолі «гірників», 80%). 

Новий головний тренер сформував власний штаб, залишивши Еміля Караса та легендарних одноклубників Олега Гусєва й Михайла Михайлова. Повернувся в першу клубну команду Сергій Федоров – один із тих, хто із Шовковським пройшов увесь шлях від дитячо-юнацького футболу до єврокубків і збірної. Оновлений тренерський штаб провів з командою повний цикл зборів і визначився зі складом, який мав увійти у новий сезон. 

«Як тренер, бачу можливості для покращення гри. І ми над цим будемо працювати завжди. Якщо ж я буду повністю задоволеним, мені потрібно завершувати свою тренерську кар’єру, яка щойно почалася. Загалом, я задоволений, перш за все, розумінням, ставленням, внутрішньою мотивацією, яка є у гравців, та колективом, який ми будуємо. Команда – це збір гравців, а колектив – єдиний організм. Це моменти, які надихають працювати далі, ставити перед собою амбітні плани та рухатися до них» - Олександр Шовковський, інтерв’ю прес-службі ФК «Динамо», літо 2024 року.

Перед стартом у чемпіонаті витримали іспит Шальке та проекзаменували Брондбю, пройшли в Лігу Європи

«Динамо» почало підготовку до нового сезону на клубній базі у Віті-Литовській, а продовжило за кордоном – в Австрії. Перед тренерським штабом і колективом гравців стояло непросте завдання – підготуватися до перших єврокубкових матчів, які випадало провести ще навіть до старту внутрішнього чемпіонату. 

На зборах було зіграно низку внутрішньо українських і міжнародних спарингів: «Інгулець» – 4:0 (Брагару, Пашко, Лонвейк, Попов), «Падерборн» (Німеччина) – 0:0, «Шальке» (Німеччина) – 2:2 (Царенко, Ванат – Караман, Сілла), «Брондбю» (Данія) – 4:0 (Попов, Царенко, Андрієвський, Піхальонок), «Мамелоді Сандаунз» (ПАР) – 1:0 (Діалло), «Уніон Берлін» (Німеччина) – 2:3 (Голлербах, Бедія, Сібачо – Ванат, Діалло).

Вдалося провести заплановані етапи підготовки та підійти в хорошій формі до перших офіційних матчів сезону 2024/25. Незважаючи на жереб, який звів «Динамо» з добротними та досвідченими суперниками, кияни підійшли в чудовій готовності до Ліги чемпіонів УЄФА 2024/25 і в накаті здолали «Партизан» і «Рейнджерс». 

У липні в 2-му кваліфікаційному раунді «Динамо» обіграло «Партизан» (Сербія) – 6:2 (забивали Шапаренко, Бражко, Караваєв, Кабаєв, Попов і Піхальонок), 3:0 (Ярмоленко, Ванат і Караваєв). У серпні в 3-му етапі перемогло «Рейнджерс» – 1:1 (Ярмоленко) та 2:0 (Піхальонок і Волошин). 

Раунд плей-оф підніс нам суперником «Ред Булл» (Зальцбург, Австрія). З результатами 0:2 в умовно домашньому матчі та 1:1 в виїзному довелося припинити виступи в Лізі чемпіонів. Але в груповий Етап ліги Ліги Європи «Динамо» пройшло. 

Піхальонок, Рубчинський, Брагару та Герреро – «Динамо» підсилилося в УПЛ

«Динамо» уникнуло кадрових втрат – хіба що в оренду в Ізраїль відправився оборонець Сирота, а вінгера Парріса остаточно відпустили в Азербайджан. А от підсилення прибуло, і торкнулося всіх польових ліній. В оборону орендували 23-річного колумбійського захисника бразильської «Форталези» Брайяна Себальйоса. Середню лінію доукомплектували центрхави – 27-річний Олександр Піхальонок і 22-річний Валентин Рубчинський із СК «Дніпро-1», а також 21-річний вінгер Максим Брагару з «Чорноморця». Із луганської «Зорі» прибув 24-річний нападник збірної Панами Едуардо Герреро. 

Можливо, спершу не настільки потрапив у центр уваги ще один перехід – повернення з оренди в ФК «Олександрія» 23-річного півзахисника Миколи Михайленка, але по ходу сезону екс-гравець молодіжної та олімпійської збірної України суттєво прогресував, боровся за свій ігровий час і в підсумку гідно замінив травмованого Володимира Бражка в стартовому складі. Винагородою за сумлінну роботу під час сезону став і дебют Миколи у складі національної команди України. Михайленко – один із багатьох молодих гравців у останні роки, які отримали свій шанс у першому складі та скористався з ним сповна. 

Це – один із позитивних прикладів такого внутрішньо клубного прогресу, який став важливим джерелом підсилення «Динамо» – результатом багаторічної роботи всього клубу від селекціонерів і академії до тренерського штабу першої команди. 

На кілька фронтів – зі всіма силами та складнощами логістики

Літньо-осіння частина сезону для «Динамо» підготувала щільний календар. Тут і більшість чемпіонату – 17 турів від серпня до грудня, і шість із восьми матчів Етапу ліги єврокубків, і матч 1/8 фіналу Кубка України. Якщо додати шість матчів попередніх етапів єврокубків, це дуже навіть пристойна 30-матчева дистанція. 

Витримати її належало в складних умовах, адже єврокубкові матчі все ще належало проводити за кордоном – і виїзні, і умовно домашні, зважаючи на воєнний стан на батьківщині. До того ж, велика кількість збірників усіх вікових категорій накладала додаткове навантаження на більшість гравців. Це те, з чим весь сезон мав справу тренерський штаб. 

Тим не менш, на внутрішній арені динамівці виступали зразково. На старті вдалося виграти п’ять турів поспіль, перша втрата очок сталася лише в другій половині вересня (0:0 із «Рухом»), а зимувати команді випало з 5-очковим відривом від найближчого переслідувача («Олександрії») та 10-очковим – від чемпіона минулого сезону. 

«Динамо» утримувало безпрограшну серію від старту нового чемпіонату УПЛ. Але при цьому в єврокубках на команду чекав «холодний душ»: в груповому етапі Ліги Європи вдалося забити тільки в п’ятому матчі, кияни зазнали шести поразок поспіль, перше очко набрали лише в січні, а виграли єдиний матч в заключному турі – і тільки завдяки цьому вдалося уникнути останнього місця, та ще й випередити французьку «Ніццу» й азербайджанський «Карабах».

«Зимове чемпіонство» зобов’язує

«Динамо» на правах лідера чемпіонату повинне було дуже розважливо підійти до зимової перерви. Тим більше, належало готуватися не лише до УПЛ, а й заключних матчів Етапу ліги єврокубків, в яких можна було скрасити загалом важке враження від осінньої частини сезону.

Стартувавши на підготовчих зборах із поразки 1:3 від німецького «Магдебурга», «Динамо» поступово набирало форму й вийшло на бойові кондиції на час заключних матчів проти РФШ «Рига» та «Петрокубом» (обидва виграні 1:0). Успіхи в пізньому відрізку єврокубків, де в матчах із «Галатасараєм» (3:3) і РФШ «Рига» (1:0) вдалося набрати 4 очка, надихали й на весняну частину на внутрішній арені. 

От тільки підійшли до неї кияни не в повному складі. 30-річний воротар Георгій Бущан отримав можливість зіграти за кордоном, відправившись у саудівський «Аль-Шабаб». Продовжили кар’єру в інших клубах півзахисники, які віддали «Динамо» багато років кар’єри – 30-річний Олександр Андрієвський перебрався у «Полісся», 27-річний Володимир Шепелєв – у ФК «Олександрія». Велику групу орендованих поповнив 21-річний універсал Навін Малиш, який весняну частину сезону провів у складі «Ворскли». 

Що стосується посилення, то, зважаючи на травму Тимчика, на правий фланг оборони був підписаний 29-річний захисник Валерій Лучкевич із ковалівського «Колоса» – фіналіст Ліги Європи 10-річної давнини в складі ФК «Дніпро» та колишній збірник. Але в цілому головним було те, що в киян викристалізувалася й зігралася основна обойма, тож навесні вони обійшлися фактично власними силами, адже через травму новачок провів лише два неповних матчі. 

Чемпіонство, на яке варто рівнятися

Незважаючи на серйозну конкуренцію та підняття рівня багатьох команд – претендентів на єврокубки, «Динамо» зразково пройшло весняну частину сезону. Окрім нічиїх із «Ворсклою» та «Зорею» на власному полі, за перші місяці всі інші матчі підопічні Шовковського виграли. 

Стабільність команди підтверджували успішні серії – п’ятиматчева переможна серія на старті, кілька триматчевих по ходу сезону, чотириматчева в березні-квітні. Вже в кінці квітня видовищна вольова нічия із «Шахтарем» із двома відіграними голами суперника позначила чіткий чемпіонський курс. «Динамо» змогло дозволити собі завершити чемпіонат трьома нічиїми поспіль – відрив від переслідувачів забезпечував дострокову перемогу в турнірі. 

Нічия з «Колосом» у дощовий вечір ознаменувала 17-ту перемогу першої клубної команди київського «Динамо» в чемпіонаті України з футболу, що є рекордом УПЛ, та 30-те чемпіонство загалом за всю історію! Третя зірка над клубним гербом, анонсована на офіційних клубних ресурсах, підсумувала історичний сезон 2024/25. 

Жодного матчу за весь чемпіонат не програло «Динамо» – як же це нагадало найкращі часи Лобановського! 

Владислав Ванат із 17 голами – найкращим показником у кар’єрі – захистив свій титул найкращого бомбардиру сезону в УПЛ. У трійці найкращих асистентів поруч із Бондаренком із «Шахтаря» та Кравченком із «Олександрії» називали й динамівця Миколу Шапаренка (по вісім гольових передач за підрахунками окремих статистиків).

«Динамо» нової ери

Чудовий сезон провели досвідчені лідери команди – воротар Бущан (до продажу за кордон), атакувальний півзахисник Буяльський (сім голів і сім асистів), вінгер Ярмоленко (сім голів і один асист – всупереч усім травмам). У розквіті своєї кар’єри перебувають Шапаренко, Бражко, Ванат, Попов, Кабаєв. Гучно заявили про себе Михавко, Михайленко, ціла група молодих гравців. А в орендах із користю провели час ті ж Яцик («Зоря»), Сирота («Маккабі»), Малиш («Ворскла») та багато інших. 

У новий сезон «Динамо» дивиться з надією та впевненістю в свої власні сили. Навіть у страшні часи війни чемпіонат і Кубок України проводяться, інші клуби нав’язують конкуренцію в боротьбі за вищі місця – ну що ж, тільки за таких обставин можливий прогрес. Напередодні старту в єврокубках і на внутрішній арені кияни зосереджуються на нових завданнях, адже для цього клубу не існує іншого місця, ніж перше, і інших цілей, крім максимальних. 

Хто, як не рекордсмен клубу за кількістю матчів і трофеїв Олександр Шовковський, знає про це з дитинства – в його ДНК перемоги поколінь Макарова та Каневського, Лобановського та Базилевича, Блохіна та Бєланова, Шевченка та Реброва. Тільки Київ, тільки «Динамо» – і хай наші нові цілі будуть ще більш амбітними, ніж вже досягнуті!

Підсумкова таблиця УПЛ 2024/25
М   Команда   І   В   Н   П   РМ   О
1  «Динамо»   30   20   10   0   61−19   70
2  «Олександрія»   30   20   7   3   46−22   67
3  «Шахтар»   30   18   8   4   69−26   62
4   «Полісся»   30   12   12   6   38−28   48
5   «Кривбас»   30   13   8   9   34−26   47
6   «Карпати»   30   13   7   10   42−36   46
7   «Зоря»       30   12   4   14   34−39   40
8   «Рух»       30   9   11   10   30−27   38
9   «Верес»   30   9   9   12   33−44   36
10   «Колос»   30   8   12   10   27−25   36
11   «Оболонь»   30   8   8   14   19−43   32
12   ЛНЗ       30   7   10   13   25−37   31
13   «Ворскла»   30   6   9   15   24−38   27
14   «Лівий берег»   30   7   5   18   18−39   26
15   «Інгулець»   30   5   9   16   21−47   24
16   «Чорноморець»   30   6   5   19   20−45   23

«Динамо» (Київ) ‒ чемпіон України 2024/25

Головний тренер: Олександр Шовковський. Тренери: Еміліан Карас, Олег Гусєв, Сергій Федоров, Михайло Михайлов. 

39 гравців: 

Воротарі: Георгій Бущан (16 матчів, 10 пропущених), Руслан Нещерет (13 матчів, 8 пропущених), Валентин Моргун (1 матч, 1 пропущений).

Захисники: Тарас Михавко (26 матчів, 1 гол), Денис Попов (21 матч, 1 гол), Владислав Дубінчак (21 матч), Олександр Тимчик (20 матчів), Костянтин Вівчаренко (17 матчів, 1 гол), Крістіан Біловар (17 матчів), Максим Дячук (8 матчів), Браян Себальйос (3 матчі, 1 гол).

Півзахисники: Владислав Кабаєв (30 матчів, 2 голи), Віталій Буяльський (29 матчів, 7 голів), Назар Волошин (24 матчі, 3 голи), Микола Шапаренко (23 матчі, 6 голів), Володимир Бражко (22 матчі, 3 голи), Андрій Ярмоленко (21 матч, 7 голів), Валентин Рубчинський (21 матч, 3 голи), Микола Михайленко (21 матч, 2 голи), Олександр Піхальонок (19 матчів, 3 голи), Олександр Караваєв (17 матчів, 3 голи), Максим Брагару (15 матчів, 1 гол), Олександр Андрієвський (7 матчів), Роман Саленко, Валерій Лучкевич, Джастін Лонвейк (по 2 матчі), Навін Малиш (1 матч), Анхель Торрес (не грав).

Нападники: Владислав Ванат (28 матчів, 17 голів), Едуардо Герреро (16 матчів), Владислав Супряга (2 матчі), Матвій Пономаренко (2 матчі, 1 гол).

Титульний партнер
Технічний партнер